Historia


Trzygwiazdkowy Hotel Retro mieści się w budynku tuż przy samym dworcu PKP nie bez przyczyny. To w nim od ponad 100 lat z przerwami mieści się restauracja oraz pokoje gościnne dla turystów odwiedzających Zieloną Górę. W trakcie rewitalizacji tego miejsca staraliśmy się przywrócić jego dawny unikatowy wygląd, aby nasi goście mogli poczuć ten sam klimat, który towarzyszył mu w latach jego świetności.

Historia budynku sięga 1892r., gdy po raz pierwszy został w nim otwarty hotel. Z zachowanych zapisków wiemy, że w 1914 roku Ernst Kupke otworzył Bahnhofshotel (Hotel Dworcowy), którego niezwykle zdobiona i biała elewacja przyciągała wzrok przechodniów, a samo miejsce przyjmowało tłumy gości. Budynek był częstym bohaterem wielu pocztówek z Zielonej Góry. W ten sposób hotel i resturacja funkcjonowały w tym miejscu aż do lat 40­tych.

Po zakończeniu wojny budynek przejęło PKP, stając się tym samym siedzibą Straży Ochrony Kolei oraz budynkiem biurowym. Przez te wszystkie lata urok kamienicy przy Dworcowej bladł coraz mocniej, tracąc swój wyjątkowy, zadbany wygląd. Dopiero w 2011 roku PKP postanowiło ją sprzedać jako kompletną ruinę.

Dwa lata później nadszedł czas generalnego remontu, który ocalił tę piękną kamienicę przed zawaleniem. Wraz z miastem i konserwatorem zabytków przywróciliśmy dawny blask elewacji oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Całość utrzymaliśmy w klasycznym, eleganckim klimacie, dekorujące ściany dawnymi rycinami miasta oraz wycinkami z gazet.

Rewitalizacja budynku wymagała od nas ogromnych nakładów finansowych i czasowych, a jednocześnie pozwoliła na podróż w czasie. Znaleźliśmy dawne fotografie, rysunki oraz opisy, które pozwoliły nam poznać wyjątkową historię tego miejsca.

Wnętrze hotelu zostało zmoderniowane tak, aby usługi oferowane gościom wciąż były na jak najwyższym poziomie. Dlatego osoby niepełnosprawne mogą swobodnie poruszać się po wszystkich piętrach dzięki windzie i szerokim korytarzom, a każdy z oferowanych 20 pokoi jest wyposażony w łazienkę i klimatyzację. Dokładnie 5 września 2015 roku budynek przy Dworcowej 41 ponownie uzyskał status restauracji i hotelu.


Nasza recepcja jest czynna 24h na dobę.
We speak English. Wir sprechen Deutsch.

Restauracja & Hotel Retro B. A. Zientarski***

ul.Dworcowa 41

Zielona Góra 65-001

lokal czynny:

pon.            od godz 10:00 do 21:00

wt. - czw.   od godz 10:00 do 21:30

piąt.            od godz 10:00 do 22:30

sob.             od godz 12:00 do 22:30

niedziela    od godz 12:00 do 21:00

hotel recepcja: +48 728 404 808

restauracja:      +48 507 087 188

beata.zientarska@hotelretro.eu axel.zientarski@hotelretro.eu restauracja@hotelretro.eu recepcja@hotelretro.eu

Manager Axel Zientarski - tel.: 881 944 808

Napisz do nas

UWAGA!
Rezerwacja dokonana drogą mailową jest ważna dopiero po potwierdzeniu przez hotel dostępności pokojów.